Vitiligo

assdd - Vitiligo

Online Randevu

Sıra beklemeden randevunuzu almanın kolaylığını yaşayın

Randevu Formu

Online Hizmetler

İnternet sitemden fayadalanabileceğiniz hizmetler

Online Hizmet Alın

Fiyat Talep Formu

İlgilendiğiniz hizmet ile ilgili fiyat almak için bana yazın

Fiyat Talebi İste

Bana Sorun

Aklınıza takılan tüm dermatolojik soruları bana sorun

Bana Soru Sorun

Halk arasında Ala hastalığı adıyla bilinen vitiligo her yaşta ortaya çıkabilmektedir. Derimize rengini veren melanositlerin kaybı ile oluşur.
Melanosit hücreleri deriye rengini veren melanin pigmentini üreterek deriye renk verir. Melanin pigmentinin üretilmemesi ile deride tebeşir veya süt beyaz renkte, yuvarlak veya oval, keskin sınırlı, yama tarzında lekeler oluşur. Bu farklılık nokta kadar küçük ya da avuç içi kadar büyük olabilir. Genellikle simetriktir. Vücudun herhangi bir bölümü etkilenebilir. Sık tutulan alanlar: yüz, eller, kollar, ağız çevresi, bacaklar, eklem noktaları ve genital bölgedir.
Vitiligoya neden olan melanosit harabiyetinin nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte birçok faktörün varlığında geliştiği söylenebilir. Vitiligoya neden olan faktörler; genetik bozukluk, bağışıklık sistemindeki bozukluklar ve stres olabilir. İmmün (bağışıklık) sistem hücreleri melanositleri düşman olarak algılayıp saldırır. 
Tedavisinde çeşitli lokal ilaçlar, bağışıklık sistemini ve genel vücut direncini artıran ilaçlar, lazer tedavisi,ışık tedavisi kullanılmaktadır. Son güncel tedavilerden biri de PRP tedavisidir. Tedavilerin yanında renksiz alanların belirginliğini azaltmak amacıyla yaz aylarında mutlaka güneş koruyucu kullanılmalıdır.

[/vc_row]