Atatürk Mah. Alemdağ Caddesi
Santral İş Merkezi No:12-10 Kat:1 Da:6
Ümraniye / ISTANBUL

Sorularla Lazer Epilasyon

Lazer epilasyon nedir?

Lazer epilasyon, vücutta istenmeyen tüylerin, lazer ışığı kullanılarak kalıcı olarak yok edilmesidir.
Lazer atışı yapıldığında lazer cihazından çıkan lazer ışınları milisaniyeler içinde, deriden emilmeksizin seçici olarak kıl kökü ve gövdesi tarafından emilir ve kıl kökü içinde oluşan yüksek ısı sayesinde kıl kökünün tahrip olmasına neden olur.

Lazer epilasyon hangi bölgelere uygulanabilir?

Tüm vücut bölgelerindeki tüylere güvenle uygulanabilir.Yüz, boyun,ense, kulak, koltukaltı, gögüs ve dekolte bölgesi, göbek, sırt, genital bölge, bikini bölgesi, kollar ve bacaklar, bel, kalça ve makat bölgesi gibi..

Lazer epilasyon kimlere uygulanabilir?

Hem bayanlara hem erkeklere uygulanabilir.

Uygulamalara hangi yaşta başlanabilir?

Hem kız hem de erkeklerde ergenlikten itibaren başlanabilir. Fakat maksimum etki görülebilmesi için kılların oluşumunu tamalaması ve sertleşmesi gerektiğinden ergenliğe girdikten sonra da birkaç yıl beklenmesi tercih edilir.

Ağrılı bir işlem midir?

İşlem sırasında uygulana bölgenin hassasiyetine göre değişen şiddette lastik çarpması gibi bir his duyulur. Soğutma sistemi sayesinde bu his rahatlıkla tolere edilebilecek seviyededir.

Seans aralıkları ne kadardır?

İşlem yapılan bölgeye göre 4 ila 8 hafta arasında değişir.

Her tedavi süresi ne kadardır?

Uygulama yapılan bölgeye ve kılların yoğunluğuna göre değişmekle birlikte yüz bölgesi 15 dk, dudak üstü bölgesi 2dk, bacaklar ortalama 1 saattir.

Tedavi kaç seans sürer?

Bir bölgedeki kıllar gelişme, dinlenme gibi farklı evrelerde bulunurlar ve lazer kıl köklerine ancak gelişme dönemindeyken etki edebilir. Uygulama yapıldığı anda tüm kıl kökleri aynı büyüme döneminde olmayacağından bütün kökleri bir seansta yok etmek mümkün olmaz. O yüzden lazerle epilasyon işlemi ardışık seanslar halinde uygulanmaktadır. Seans araları 4-6 haftadır ve toplam seans sayısı ortalama 6-8 dir. Bu sayı epilasyon uygulanan bölgeye, yaş, cinsiyet, genetik faktörler ve hormonal profil gibi bazı faktörlere göre değişiklik gösterebilmektedir.

Lazer genel vücut sağlığına zarar verir mi?

Hayır vermez. çünkü lazer rasyasyon yaymaz. Lazer ışınları çoğunlukla radyasyon gibi değerlendirildiğinden sağlığa zarar vermesinden korkulur. Oysa lazer ile radyasyon arasında bir ilişki yoktur. Ayrıca kullanılan lazerlerin dalga boyları nedeniyle deri altındaki doku ve organlara ışınlar ulaşmamaktadır.

Tedavi öncesi ve sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Tedavi başlamadan önce en az 1 ay öncesinden ağda, cımbız, iplikle alma, sarartma ve benzeri yöntemleri uygulamamak gerekir. Sadece jiletle veya keserek kıllar temizlenebilir. 1 ay öncesinden solaryuma girmek veya güneşlenmekten kaçınmak gerekir. Yine tedaviden sonra 2 hafta kadar güneşlenme ve solaryuma girmek tavsiye edilmemektedir.

Tedaviden sonra deride ne gibi değişiklikler gözlenir?

Kişiye göre değişen oranda kızarıklık ve kıl köklerinde hafif kabarıklık olabilir.Yaklaşık 0,5-1 saatde kaybolur

Erkeklerde lazer epilasyon

Lazer epilasyon erkeklerde de etkili bir yöntemdir. Erkeklerin en sık talep ettiği bölgeler sırt, göğüs, omuz, ense, sakal üstü bölgesi, boyun ve kulaklardır. Daha koyu ve kalın kıllara sahip olduklarından lazere bayanlara göre daha iyi yanıt verirler. Bu avantaj olarak sayılabilir. Fakat erkeklik hormon seviyelerinin daha yüksek olması nedeniyle de bayanlara göre dezavantajlı sayılabilirler. çünkü erkeklik hormonu nedeniyle sürekli yeni kıl üretimi olabilir ve bu durumda ileriki dönemlerde yeni seanslara ihtiyaç olabilir.