Yüzde ve vücudumuzun herhangi bir yerinde cilt lekeleri oluşabilir.Özellikle yüzde olanlar kozmetik açıdan problem oluştururlar. Cilt lekeleri çeşitli nedenlerle oluşabilir. Bu nedenlerin başında güneş gelmektedir. Bunun dışında gebelik, yaşlılık, özellikle doğum kontrol hapları başta olmak üzere çeşitli ilaçlar, hormonal değişiklikler, geçirilmiş cilt hastalıkları da leke oluşumuna neden olabilir. Bunlar içinde en sık rastladığımız  güneş ve hamilelik lekeleridir. Hangi nedenle oluşursa oluşsun güneşin her tür lekeyi arttırıcı etkisi olduğundan, leke tedavisinde öncelikle  uygun bir güneş koruyucu krem kullanımı esastır.Leke tedavisinde lekenin oluş nedenine, yaygınlığına, derinliğine, yerine ve kişinin cilt tipine göre uygun olan değişik tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Bu yöntemlerin hangisinin seçileceğine mutlaka dermatoloji uzmanı karar vermelidir. Tedavi planı oluşturulmadan önce mutlaka ayrıntılıdermatoloji muayenesi gereklidir.Leke tedavisinde uyguladığımız tedavi yöntemleri:

Leke Tedavileri

“Kimyasal Peeling”

Çeşitli kimyasal ajanlar kullanılarak hasar görmüş ,problemli deri tabakasının yenilenmesi amacıyla uygulanmaktadır. Meyve asitleri veya diğer bazı kimyasal maddelerle cildin üst tabakalarına kontrollü olarak, seanslar halinde soyma işlemi uygulanır.

Derimiz 3 farklı tabakadan meydana gelmektedir. En üst tabaka olan üst derimizdeki yaşlı hücreler zamanla ölerek dökülürler. Yerlerine üst derinin daha alt katmanlarından gelen genç hücreler geçer. Hücrelerin bu periyodik değişim olayına hücre siklusu adı verilir. Kabaca insanın deri değiştirme döngüsüdür. İşte cilt yaşlandıkça 1 ay gibi süren bu periyodik süreç uzar ve bu durum kendisini çizgilenme, kırışıklıklar ve lekeler ile gösterir. Cilt daha pürüzlü, kuru ve kaba bir görünüm alır.Kimyasal peeling işleminde amaç yaşla birlikkte uzayan hücre siklusunu kısaltmak ve derinin hızlı bir şekilde kendisini yenilemesini sağlamaktır.

Kullanılan kimyasal maddelerin hangi deri tabakasını etkilediğine göre yüzeyel,orta derinlikte ve derin peeling olmak üzere 3 farklı tür peeling yapılabilir.

Yüzeyel peeling amacıyla meyve asitleri içeren alfa hidroksi asitler (AHA) kullanılmaktadır. Kliniğimizde de bu amaçla glikolik asit,laktik asit,salisilik asit içeren peeling ürünleri kullanılmaktadır.

Cilt yüzeyinde sadece hafif bir kızarıklık olmasına neden olan yüzeyel peeling kişinin yaşam kalitesi bozulmadan ve işgücü kaybı yaşanmadan, düzenli uygulamalar sonucunda daha sağlıklı bir cilde sahip olabilme olanağı sunmaktadır.

Orta derinlikte ve derin peeling işlemleri deri yüzeyinde pullanma,kabuklanma gibi değişiklikler yaptığından, işlem sonrası daha özel bir bakım gerektirmektedir.Bu tür işlemler daha yoğun ve derin leke ve skarlarda tercih edilir.

Kullanıldığı alanlar nelerdir?
• Gebelik, güneş ve yaşlılık lekelerinin giderilmesi,
• Sivilce ve izlerinin tedavisi
• Anti-aging (cilt gençleştirme) amacıyla
• Gözaltı morluk ve halkalarının azaltılması.

Peeling uygulamaları ağrılı mıdır?

Hafif bir yanma hissi dışında ağrı hissedilmez.

İşlem sonrasında ciltde ne tür değişiklikler olur?

Ortalama 1 saatde geçen bir kızarıklık dışında değişiklik gözlenmez. Hasta normal günlük yaşantısına hemen dönebilir.

Uygulamalar ne sıklıkla yapılmalıdır?

Uygulamalar seanslar halinde olmaktadır.Aralar genellikle 1 hafta-1 ay arasıdır.Etkili bir sonuç almak için seansların düzenli uygulanması önerilmektedir.

Bu işlem için ne kadar öderim? Daha fazla bilgiye ihtiyacım var!

Leke Tedavileri

“Dermaterapi (Dermaroller ile)”

Dermaterapi, kök hücre ekstresi ile birlikte büyüme faktörlerinin cilt üzerine Dermaroller denilen özel bir alet kullanılarak uygulanmasıdır.

Dermaroller, bir aparatın çevresine yerleştirilmiş yüzlerce mikroiğnecikten oluşan bir medikal cihazdır.

Dermaroller ciltten geçerken, cilt yüzeyinde küçük mikro kanalcıklar oluşturur. Ciltte oluşturulan bu hasarla çevre doku yıkılır ve yeni elastin ve kollajen oluşturulur. Fibroblastlarda kollajen üretimi 200-300 kat artar. Bu sayede yara izleri, ince çizgiler, kırışıklıklar ve lekelenmeler temizlenir ve yerine yeni kırışıksız, lekesiz, izsiz bir cilt gelir.

En büyük avantajı ,oluşan mikro kanalcıklar sayesinde topikal formüllerin deri altına geçişini ve etkinliğini çok büyük oranda artırmasıdır.

Kullanım Alanları
• Cilt gençleştirici tedavi
• Cilt lekeleri
• Saç dökülmesi tedavisi
• Akne izi,skar ve çatlak tedavisi

Dermaroller uygulamaları ağrılı mıdır?

Kullanılan iğnelerin çapı ve sıklığına göre hafif bir acı hissedilir. Acı ve ağrı hissini azaltmak amacıyla işlemden yarım saat kadar önce uygulama yapılacak bölgeye ağrı kesici krem uygulanır.

İşlem ne kadar sürer?

Uygulama yapılacak bölgeye göre değişmekle birlikte yarım-1 saat arasıdır.

İşlem sonrasında ciltde ne tür değişiklikler olur?

12-24 saat süren hafif bir kızarıklık olur. Sonrasında pullanma, kabuklanma, soyulma gözlenmez. Renkli bir güneş koruyucu uygulaması ile kişi günlük yaşantısına devam edebilir.

Uygulamalar ne sıklıkla yapılmalıdır?

Uygulamalar seanslar halinde olmaktadır. Seans aralıkları 1 hafta-1 ay arasıdır. Etkili bir sonuç almak için 4-8 seans düzenli uygulama önerilmektedir.

Sonuçlar kalıcı mıdır?

Kalıcıdır. Yeni lezyon oluşmadığı sürece tedavi edilenlerin tekrarlama olasılığı yoktur.

Bu işlem için ne kadar öderim? Daha fazla bilgiye ihtiyacım var!

Leke Tedavileri

“P.R.P”

PRP uygulamasında amaç nedir?

PRP tedavisinde amaç pıhtı hücrelerinden, tüm yara iyileşmesi ve doku yenilenmesi süreçlerini başlatan, yaşamsal öneme sahip büyüme faktörlerini elde etmektir. PRP yöntemiyle elde edilen serumdaki pıhtı hücreleri ve büyüme faktörleri, yeni kollajen oluşumunu tetikler ve hücreler arası maddeyi çoğaltarak cildi yeniler.

PRP tedavisinin kullanım alanları nelerdir?

Saç dökülmesi tedavisinde:

Saçlı deride PRP uygulaması güçsüz, kırılmış, hasarlı saçları ve saç üretimi yeteneği durmuş olan saç köklerini uyararak, saç dökülmesini durdurur.

Saçların daha parlak, canlı görülmesini sağlar.

Cilt gençleştirici olarak:

Zaman içerisinde cildimizde bazı dokularun kaybına ve cilde sıkılığını veren kollajen maddesinin azalmasına bağlı çökmeler, sarkmalar, kırışıklıklar ortaya çıkar. PRP uygulanan bölgede salgılanan büyüme faktörleri sayesinde iyileşme görülür. Kollajenin yeniden yapılanmasına ve üretiminin artmasına bağlı ciltde elastikiyet artar, cilt sarkmaları ve kırışıklıklar azalır.

Cilt lekelerinde:

PRP ile cilde verilen pıhtı hücrelerinin salgıladığı büyüme faktörleri ile ciltde renk oluşumunu sağlayan melanin hücrelerinin çalışma sistemi normal sınırlarda tutularak cilt lekelerinin tedavisi sağlanır.

Akne izi, skar ve çatlak tedavisinde:

Ciltde herhengi bir nedene bağlı olarak ortaya çıkmış çatlaklar, izler, sivilce izleri, skar gibi lezyonların etrafında yara iyileştirici mekanizma ile çalışan pıhtı hücreleri, salgıladığı büyüme faktörleri ile lezyonlarda iyileşme, görünümlerinde azalma ve küçülme sağlamaktadır.

PRP uygulamaları ağrılı mıdır?

Uygulamalar ya mezoterapi yöntemi ile,çok ince iğne uçları ile yapılır. Ya da dermaroller uygulaması şeklinde yapılır. İşlem öncesi ağrı kesici krem uygulanması hasta konforunu arttırır.

Uygulamalar ne sıklıkla yapılmalıdır?

Uygulamalar seanslar halinde olmaktadır. Seans aralıkları ve tedavi protokolleri uygulama yapılan alana göre değişir (Yüz ve saçlı deri gibi). Aralar genellikle 1 hafta-1 ay arasıdır. Etkili bir sonuç almak için en az 3 ardışık seansın düzenli uygulanması önerilmektedir.

İşlem sonrasında ciltde ne tür değişiklikler olur?

Ortalama 1 saatde geçen bir kızarıklık dışında değişiklik gözlenmez

Bu işlem için ne kadar öderim? Daha fazla bilgiye ihtiyacım var!

Leke Tedavileri

“Mezoterapi”

Mezoterapi çok uzun yıllardan beri uygulanan ve cildin belli derinliklerine çeşitli ürünlerin enjekte edilmesiyle karakterize bir tedavi yöntemidir.

Medikal estetik alanında yüz gençleştirme, lifting, sellülit tedavisi, zayıflama,bölgesel incelme ve saç dökülmesi gibi birçok problemde uzun zamandır kullanılmaktadır.

Mezoterapinin kullanıldığı alanlar nelerdir?

Yüz bölgesinde, cildin yenilenmesi ve sarkmaların toparlanması, cilt lekelerinin giderilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Cildin ihtiyacı olan kollajenin yapılmasında etkili olan mineral ve vitaminlerin cilde enjeksiyonu ile canlı bir görünüme kavuşmak mümkündür.

Bölgesel incelme ve zayıflamada kullanılan mezoterapi teknik olarak dolaşım düzenleyici, yağ eritici ve yağ taşıyıcı ilaçlarla belirli vitaminlerin bir karışım halinde, çok ince iğnelerle cilt altına verilmesi şeklinde uygulanır. Problemli alanda kan akımının ve lenfatik dolaşımın düzenlenmesiyle,yağ depoları çözülür; yağ hücreleri yağlarını yakmaya başlar ve sertleşmiş bağ dokusu iyileşir.Mezoterapi yöntemiyle cilt altına enjekte edilen ilaçlar portakal kabuğu görüntüsünden sorumlu olan sert fibröz bağların kopmasını sağlayarak sorunlu bölgeyi iyileştirir.

Mezoterapi yöntemiyle göz altı morluk ve halkalanmaları da başarıyla tedavi edilmektedir.

Mezoterapi uygulamaları ağrılı mıdır?

Uygulamalar çok ince uçlu özel iğnelerle yapılmaktadır.Öncesinde ağrı kesici kremlerin uygulanması hasta konforunu arttırır.

İşlem sonrasında ciltde ne tür değişiklikler olur?

Ortalama 1 saatde geçen bir kızarıklık dışında değişiklik gözlenmez. Hasta normal günlük yaşantısına hemen dönebilir.

Uygulamalar ne sıklıkla yapılmalıdır?

Uygulamalar seanslar halinde olmaktadır.Seans aralıkları ve tedavi protokolleri uygulama yapılan alana göre değişir (Yüz ve saçlı deri ,gövde,göz altı gibi). Aralar genellikle 1 hafta-1 ay arasıdır.

Bu işlem için ne kadar öderim? Daha fazla bilgiye ihtiyacım var!
(* ile işaretli alanları doldurmak zorunludur.)
(* ile işaretli alanları doldurmak zorunludur.)