Botoksla Migren Tedavisi

assdd - Botoksla Migren Tedavisi

Online Randevu

Sıra beklemeden randevunuzu almanın kolaylığını yaşayın

Randevu Formu

Online Hizmetler

İnternet sitemden fayadalanabileceğiniz hizmetler

Online Hizmet Alın

Fiyat Talep Formu

İlgilendiğiniz hizmet ile ilgili fiyat almak için bana yazın

Fiyat Talebi İste

Bana Sorun

Aklınıza takılan tüm dermatolojik soruları bana sorun

Bana Soru Sorun

botoksla migren tedavi - Botoksla Migren Tedavisi
Botoksla ile Migren Tedavisi

Botoks ile migren tedavisi rastlantı sonucu ortaya çıkan bir tıbbi uygulamadır. Estetik amaçlı yüze yapılan botoks uygulamalarından sonra hastaların çok önemli bir kısmında, migren ataklarında ve migren nedeniyle ilaç kullanımında ciddi azalma tespit edilmiş ve bunun üzerine konuyla ilgili bilimsel çalışmalar başlatılmıştır.

Bu bilimsel çalışmalar sonucunda baş-boyun bölgesinde migren atağının başlama tetiğini çeken sinir sıkışma noktalarının olduğu bulunmuştur. Ayrıca baş, boyun bölgesindeki kasların gerginliği de nedenler arasındadır. Botoksla migren tedavisi bu noktalarda sinirleri sıkıştıran kasların bloke edilmesi esasına dayanır. Yani sinirlerin sıkıştırılması önlenmiş olur, dolayısıyla migren atağını başlatan tetik çekilemez.

Botoks baş ağrılarına karışan ağrı lifleri etrafına enjekte edilir. Enjekte edildiği yerde sinir uçlarına girer ve ağrı iletimi ile ilgili kimyasalların salınmasını engeller. Bu, beyindeki ağrı ağlarının aktivasyonunu engeller.

2010 yılında, botoksun kronik migren tedavisi için kullanımı onaylanmıştır. FDA onayı sadece kronik migren için vardır ve  bu da ayda 15 veya daha fazla günde baş ağrısı anlamına gelir. Baş ağrısı ne kadar sık ​​olursa, hasta Botoks tedavisinden o kadar fayda görmektedir. Botoks, ayda 15 günden az baş ağrısı yaşayan hastalar için önerilmemektedir.

Migren hastalarının %80-90’ı botokstan yarar görür. Bir botoks uygulamasından sonra 7-10 gün içinde etkisi başlar ve bu etki yaklaşık  4 ay  sürer. Tekrarlayan uygulamalar ile tedavinin başarı oranı artmaktadır.